اصول طراحی ظرف جار

بطری پلاستیکی | جار عسل

اصول طراحی ظرف جار

شاید برای شما هم سوال باشد که چه الزامی به استفاده از ظروف شیشه ای است، هزینه بالا در تولید، طرح و نقش پذیری با هزینه بسیار بالا، درب های فلزی که نمیتوان به راحتی باز کرد و مهم تر از همه وزن زیاد که در حمل و نقل برای تولید کنندگان دارای سختی بسیار است.

یکی از نکات مهمی که در مجموعه پت آوران مورد تحقیق و بررسی قرار میگیرد در دست بودن و ارگونومی مناسب محصول است. اندازه و طراحی قالب ها به سبکی که بهترین همخوانی را با محصول داشته باشد و در نهایت بسته بندی به صرفه، زیبا و مناسب بازار.

عوامل انسانی تنها یکی از عوامل متعددی است که باید در طراحی بسته بندی های جار در نظر گرفت، و الزامات و محدودیت های بسته بندی ذاتاً حکم می کند که همه عوامل مؤثر در طراحی به طور یکسان برخورد نشوند.

بطری پلاستیکی | قیمت بطری
اصول طراحی ظرف جار

ممکن است برای همه عوامل دستیابی به کمال از نظر مصرف کننده یا واقعیت های هزینه ای آنها امکان پذیر نباشد. در عوض، راه‌حل محتمل‌تر ممکن است یک مصالحه عملی باشد که ناشی از فاکتورگیری در آنچه برای محصول مهم است، باشد.

آوند پلیمر اسپادانا تولید کننده انواع بطری پلاستیکی و جار

در نظر گرفتن عوامل انسانی در طراحی بسته بندی

اصول طراحی برای بسته بندی های جار باید همیشه ملاحظات عوامل انسانی را شامل شود. در قلمرو امکان‌سنجی، ما باید اطمینان حاصل کنیم که بسته‌بندی بصری است – که به وضوح نحوه تعامل با آن و دسترسی به محصول داخل آن را به کاربر اطلاع می‌دهد.

ما به عنوان طراح، باید فرم در دست بسته را در نظر بگیریم : کاربر چگونه بسته را بلند یا نگه می‌دارد؟ چگونه در قفسه قابل دسترسی است و به محل استفاده منتقل می شود؟ آیا اندازه و شکل مناسبی برای دست انسان دارد؟ آیا سطوح را به درستی کانتور کرده ایم تا در لمس و در دست گرفتن راحت باشیم؟

ما همچنین باید نیرویی را که با تعامل با بسته مرتبط است در نظر بگیریم : آیا نیروی بازکننده مورد نیاز برای مخاطب هدف مناسب است؟ وزن برای بلند کردن و نگه داشتن جار چقدر است؟ آیا بسته برای تعامل در نزدیکی بدن یا دورتر است؟

و ما باید در نظر بگیریم که تعامل با بسته به چه محدوده حرکتی نیاز دارد: آیا اندام را در موقعیت‌های ناراحت کننده قرار می‌دهیم یا یک بار ثابت بیش از حد ایجاد می‌کنیم بر روی انگشتان؟ آیا اندازه و پیکربندی کلی بسته اجازه تعامل راحت را می دهد؟

بطری پلاستیکی | قیمت بطری
اصول طراحی ظرف جار

فاکتورهای مهم عامل

انقش اصلی بسته بندی شامل، حفظ و محافظت از محصول است. این امر به ویژه زمانی صادق است که غذاها و سایر کالاهای حساس را در نظر بگیریم.

بیشتر محصولات قبل از اینکه بتوانند به طور موثر و کارآمد از مکانی به مکان دیگر منتقل شوند، باید محفوظ باشند. عملکرد مهار بسته بندی سهم بزرگی در حفاظت از محیط زیست و کاهش ضایعات محصول دارد. بسته بندی معیوب (یا بسته بندی ناکافی) می تواند منجر به مشکلات قابل توجهی با عواقب زیست محیطی و اقتصادی شود.

بسته بندی نقشی حیاتی در محافظت از محصولات ایفا می کند، زیرا آنها از طریق سیستم توزیع عبور می کنند و از نقطه تولید به مصرف کننده می رسند. بسته بندی موثر به گونه ای طراحی شده است که اطمینان حاصل شود که محصول در شرایط خوب و ایمن به دست مصرف کننده می رسد.

بسته بندی همچنین به عنوان یک سفیر برند عمل می کند و به طور موثر به تجارت و تبلیغات برای محصول کمک می کند. این کارکرد و هدف محصول را به مصرف کننده منتقل می کند و در عین حال جزئیات بیشتری را ارائه می دهد.

بطری پلاستیکی | قیمت بطری
اصول طراحی ظرف جار

از جمله قیمت، استفاده تجویز شده و مواد تشکیل دهنده، از جمله موارد دیگر. یک بسته باید از آنچه به بازار عرضه می کند محافظت کند و آنچه را که محافظت می کند را به بازار عرضه کند.

نکته دیگر ارزش محصول در کنار بسته بندی و طول عمر محصول است. شما باید یک ریتم مناسب بین حجم محصول، مدت استفاده و طول عمر آن با طراحی بسته در نظر بگیرید.

نکته دیگر خطوطی است که شما به دو دلیل طراحی و ایجاد استحکام روی محصول قرار میدهید. در حالت عادی میتوانید چند خط ساده بصورت عمودی یا افقی روی محصول قرار دهید.

اما بهتر است حال که شما به دلیل حجم و ارتفاع بسته بندی از خطوط استفاده نمایید آنها را در قالب طراحی پیاده سازی نمایید تا هم حس بهتری هنگام در دست گرفتن داشته باشد و هم ارزش محصول شما را افزایش دهد.

بطری پلاستیکی | قیمت بطری
اصول طراحی ظرف جار

دستورالعمل‌های طراحی برای بسته‌بندی دستی

پس چگونه این همه نکته به دستورالعمل‌ها و اصول طراحی خاص برای بسته‌بندی تبدیل می‌شود؟ برخی از ملاحظات به شرح زیر است :

  • از سرنخ های واضح و آشکار در بسته بندی برای نشان دادن روش جابجایی، باز کردن، برداشتن و/یا توزیع استفاده کنید. درک کنید که خود بسته بندی باید به وضوح نحوه تعامل مصرف کننده با آن را نشان دهد و تلاش کند تا سرنخ های بصری و لمسی لازم را برای تسهیل تعامل شهودی ارائه دهد.
  • برای اقلامی که زبانه‌ها یا ویژگی‌هایی دارند که نیاز به بالابر یا دسترسی پارگی به باز شدن دارند ، فضای کافی برای گرفتن انگشتان ایجاد کنید.
    برای سهولت باز کردن، از اندازه زبانه حداقل ۰٫۵ اینچ استفاده کنید. در صورت امکان، اضافه کردن بافت از طریق استفاده از برجسته سازی یا پرداخت های سطحی برای کمک به سهولت باز شدن با شناسایی جهت کشش (برجستگی برای بلند کردن، برش برای پایین کشیدن) در نظر بگیرید.
  • برای اقلامی مانند بطری‌ها، شیشه‌ها یا قوطی‌هایی که ذاتاً گرد هستند، یک ویژگی دستگیره غیر استوانه‌ای اضافه کنید تا به تثبیت ظرف در هنگام نگه‌داشتن یا باز کردن آن کمک کند. مخاطبان هدف محصول را در نظر بگیرید و قطر قسمت دستگیره ظرف را متناسب با نیاز آنها تنظیم کنید.
    در بسیاری از موارد، اگر موردی را با بیشترین محدودیت ها یا سخت ترین نیازها یا کاربرانی که محدودترین نیازها را دارند حل کنید، یک راه حل جهانی ایجاد می کنید که همه می توانند از آن استفاده کنند.
  • هنگام طراحی بسته‌هایی با سیستم‌های بستن چرخشی، اطمینان حاصل کنید که سطوح تماس دربسته‌ها چسبندگی کافی دارند. سعی کنید قطر دهانه را اصلاح کنید تا امکان توزیع مناسب نیرو به محصول فراهم شود و با نیازهای ارگونومیک مصرف کننده هدف سازگار باشد. در صورت امکان، سیستم‌های بسته‌کننده را طوری طراحی کنید که رزوه‌های درب را در خود جای دهند تا اقدامات لازم برای باز کردن بسته‌بندی و مقاومت در برابر سفت شدن بیش از حد در هنگام بسته شدن مجدد را به حداقل برسانند.
  • برای ظروف بزرگی که قرار است در طول زمان مورد استفاده قرار گیرند، اضافه کردن چندین نقطه دستگیره برای تسهیل بلند کردن و حمل و نقل در جهت های مختلف را در نظر بگیرید. اغلب نیازهای ارگونومیک متفاوتی برای بسته بندی های مختلف وجود دارد. برای مثال، یک بطری ممکن است به مکان دسته و پیکربندی متفاوتی برای حمل در مقابل ریختن نیاز داشته باشد.
  • در صورت امکان به دنبال ایجاد خلاقیت هایی باشید که محدودترین افراد حتی ناتوان بتوانند از محصول شما به راحتی استفاده نمایند.

آوند پلیمر اسپادانا تولید کننده انواع بطری پلاستیکی و جار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت درخواست

در صورت نیاز میتوانید از طریق تکمیل فرم زیر با ما در تماس باشید